EMITT 2017 fuarında ‘Yeni Hedefler ve Stratejiler’ başlıklı panelde sektörün karşı karşıya olduğu son tehdit ve sorunlar masaya yatırıldı. Panele DRV Başkanı Norbert Fiebig ve HOTREC Başkanı Susanne Kraus-Winkler katıldı.

TÜROFED, TYD ve Turizm Akademisyenleri Derneği’nin düzenlediği TÜRSAB yurtdışı temsilcisi Hüseyin Baraner’in yönettiği, Almanca dilinde yapılan ve Türkçe tercüme edilen panele konuşmacı olarak Avrupa Otel, Restoran ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Susanne Kraus-Winkler ile Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig katıldı.

Panelde konuşmacılar, seyahat sektörüne son yılların en büyük iki sorunu güvenlik ve dijital dönüşümün olduğu fikrinde birleştiler.

Norbert Fiebig: Güvenliğin yanı sıra siyasi tercihler de belirleyici olmaya başladı
Siyasal, ahlaki beklentilerin seyahat tercihlerinde giderek kriter olmaya başladığına değinen Fiebig, bunun yeni bir durum olduğunu, sektörün bu gelişmeyi dikkatle incelemesi gerektiğini vurguladı. Bilhassa son yıllarda Alman kamuoyunda giderek zedelenen Türkiye imajına dikkat çekti.

Fiebig, iki ülke politikaları ve politikacılarının dönem dönem farklılık gösterebileceğini ancak, Türk ve Alman halklarının geçmişe dayalı önemli bir kültürel zemini olduğunu ve birbirleriyle çok iyi anlaştıklarını söyledi.

Konumu değişmeyecek tek halka otel
Dijital dönüşümün getirdiği tehditleri irdeleyen Fiebig, gelinen noktada değer yaratma zincirinde otellerin hep var olacağını vurguladı.
Asıl sorunun acenteler ve tur operatörlerinde olduğunu ifade eden Fiebig, seyahat sektöründeki klasik zincir halkalarında otellerin yerinin hiç değişmeyeceğini, ancak acente ve diğer halkaların arasında dijital yapıların girmeye başladığını söyledi. Otellerin de bu doğrultuda pazarlama mekanizmalarını yeniden yapılandırma gereksiminin altını çizdi.

Fiebig: Alman piyasası Türkiye’deki otellerden vazgeçemez!
Norbert Fiebig, bilhassa 2016 sezonunda Alman turistleri İspanya ve Portekiz gibi ülkelere yöneldiğini, ama bu ülkelerde Türkiye’deki konforu ve fiyatı bulamadıklarını belirtti. Türkiye’deki otellerin ürün fiyat oranının hiçbir Akdeniz ülkesinde olmadığının altını çizdi. Bu doğrultuda Almanya’daki seyahat acentelerinin orta vadede yine Türkiye’ye yöneleceğinden emin olduğunu belirtti. Ama kısa vadede bir hareketlenme için Türkiye’deki aktörlerin biran evvel faaliyete geçmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. 2017 ocak ayı sonundaki rakkamların henüz pozitif bir yönde olmadığını üzelerek dile getirdi.