Turizmde Trivago, Kayak, Tripadvisor veya Google Hotel Ads gibi Meta Arama Hizmetleri revaçta.

Bu çok etkin otel karşılaştırma sitelerinde bulunmak artık bir tercih değil, zorunluluk.

Türkiye’deki şehir ve resort otelleri arasında küçük bir araştırma yaptık. Sadece uluslarası otel zincirlerine bağlı oteller meta arama platformlarında kendi IBE sistemleri ile aktif (IBE: Internet Booking Engine. Otellerin kendi web sitelerinden sunduğu online rezervasyon sistemi). Rixos otelleri yaptığı stratejik anlaşma çerçevesinde Accor grubu üzerinden bağlantı veriyor.

Türk otelcileri pasif modunda

Bu konuda Türk otelcileri pasif bir şekilde meydanı OTA şirketlerine bırakmış durumda (OTA: Online Travel Agency). Fazla bir marketing yatırımı yapmadan ‘al gülüm, ver gülüm’ pazarlama sistemleri otelcilerin tercihi.

Uluslararası platformda booking.com, HRS, hotels.com ve expedia gibi hizmet sunucular meta aramalarda aktif. Almanya pazarında giderek artan bir şekilde TUI, FTI, Neckermann gibi klasik tur operatörleri bu platformlardan ‘Hotel Only’ satışları yapmakta. Türkiye pazarında ise uluslararası OTAler yanısıra otel.com ve otelz.com ön plana çıkıyor. Yeni trend olarak etstur ve Jolly Tours da kontenjanlarından ‘Hotel Only’ satışları yapmakta. tatilsepeti.com ve tatilbudur.com gibi online seyehat acentaları da otel karşılaştırma sitelerinde aktif rol oynamakta. Son olarak etstur bu segment için odamax hizmetini pazara sundu.

Oysa iyi bir teknik altyapı ile otelin web sitesinden doğrudan satışları arttırmak mümkün. Doğrudan satış yaparak OTA sistemlerine ödenen yüksek komisyonlardan oteller tasarruf yapabilir. Hem mevcut müşterilere aracıya komisyon vermeden rezervasyon imkanı sunulabilinir (repeater) hem de yeni müşteriler meta arama sitelerinden kazanabilinir.

Akıllı IBE sistemleri günümüzde tüm platformları tarayarak en iyi fiyatı belirleyebiliyor. Meta search platformlara ödenilen ücretler OTA sistemlerine ödenen komisyonların çok altında.

Çok Kanallı Pazarlama (Multichannel Marketing) stratejilerini otel yöneticileri verimlilik politikası doğrultusunda dijital ortamda da benimsemesi gerekiyor.