Son yıllarda vurguladığımız ‘gurbetçilerin’ Türk turizmine katkısı güncel araştırmalar ile kanıtlandı.
Bir ‘gurbetçinin’ Türkiye’de iki Alman turiste denk harcama yaptığı kaydedildi.
Almanların kişi başı toplam harcamaları ortalama 660 Euro iken Avrupalı Türklerin kişi başı ortalama 1150 Euro.

Prof. Dr. Faruk Şen’in başkanlığını yaptığı TAVAK’ın »Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Önemi« başlıklı son araştırmasının sonuçlarına göre, 2017´de bir önceki yıla kıyasla daha fazla Avrupalı Türk Türkiye´yi ziyaret etti. 2016 yılında 2,3 milyon kadar Avrupalı Türk tatilini geçirmek üzere Türkiye´ye gelmişti. 2017 yılında tatilini Türkiye´de geçirecen 2,7 milyon Avrupalı Türk turistin 1,6 milyonu Almanya´da yaşıyor.

TAVAK’ın araştırmasına göre, 2017 yılı sonunda yaklaşık 2,7 milyon Avrupalı Türk tatil için Türkiye´yi tercih ederek takriben 3,1 milyar Euro döviz bıraktı.

Artık yalnızca ailelerini ziyaret etmek için değil, aynı zamanda Antalya, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Çeşme gibi sahillerde tatillerini geçirmek için geliyorlar. Avrupalı Türklerin en gözde tatil yerini ise İstanbul oluşturuyor.

5,7 MİLYON EURO-TÜRK
28 Avrupa Birliği üyesi ülkelerde toplam 510 milyon yaşıyor. TAVAK’ın tespitlerine göre AB’de 5,7 milyonun üzerinde Euro-Türk yaşamakta.
Bunların % 50´nin üzerinde bir kitle de tatillerini geçirmek için Türkiye´ye gelmekte. Avrupa´dan gelen Türkler, ciddi bir şekilde alıverişe para harcarken, özellikle İstanbul´daki önemli eğlence merkezlerine gitmekte.

AB´li TÜRKLER VE TURİZM HARCAMALARI
2017 yılında AB´den Türkiye’ye gelen Türk turist sayısı: 2,7 Milyon
2017 yılında Almanya’dan Türkiye’ye gelen Türk turist sayısı: 1,6 Milyon
Kişi Başı Harcama: 1150 Euro
(Kaynak: TAVAK)

AKTOB’da ‘GURBETÇİLER’İN ÖNEMİNİ VURGULUYOR
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) raporun göre Türkiye’ye 2017 yılında yurt dışından 38 milyon 620 bin 346 kişi giriş yaptı. Bu rakamın 32 milyon 79 bin 527’sini yabancı, 6 milyon 540 bin 819’unu da yurt dışında ikamet eden ve Türkiye’ye tatil amacıyla gelen vatandaşlar oluşturdu. Geçen sene 26,3 milyar dolar olarak hesaplanan toplam turizm gelirinin de 20,3 milyar dolarını yabancı turistler, 6 milyar dolarını da gurbetçilerin harcamaları oluşturdu. Yabancı ziyaretçilerin kişi başı ortalama harcaması 630 dolar, gurbetçinin kişi başı harcaması ise 903 dolar oldu.

GURBETÇİLER KRİZDEN ETKİLENMİYOR
‘Yabancı’ turist terör olayları ve siyasi konjonktür gibi etkenlerden çabuk etkilense de, ‘gurbetçiler’ Türkiye’de tatil yapmaktan vazgeçmiyor.