Almanya’da Kuzey Bavyera’da faaliyet gösteren MÜSİAD, TGMT, TİAD, UETD, IGMG, DİTİB, El Ele Yardımlaşma, Türk Ocağı, Fürth Atatürkçüler Derneği, darbe girişimini ve Alman basınında çıkan asılsız haberleri kınadı.

Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül’ün de hazır bulunduğu toplantının moderatörlüğünü Bülent Bayraktar yaparken, slaytlarla darbe gecesinden görüntüler ekrana getirildi. Darbe girişiminde hayatını kaybeden Nürnbergli Serhat Önder ile diğer şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Türk sivil toplum kuruluşları adına hazırlana bildiriyi okuyan Bülent Bayraktar, şunları söyledi:
“Cuma gününden bugüne kadar Alman basınındaki çıkan tek taraflı ve doğruluğu teyit edilmeyen Türkiye’ye karşıtı haberlerin – örneğin kafa kesme, Türkiye Cumhurbaşkanı‘nın Almanya’ya iltica talebi, sadece İslami kesimin sokaklarda tepki gösterdiği gibi – biz Almanya’da yaşayan Türk toplumunda büyük üzüntü yaratmaktadır. Münferit olayların genelleme yaparak tüm Almanya’da yaşayan insanlarımıza mal edilmemesini istirham ediyoruz.“

“YANLIŞ LANSE EDİLİYOR”

“Tepkilerin sadece hukuk çerçevesi içerisinde kalmasını savunuyoruz. Alman basının Türkiye ile yaşanan sıkıntıların sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kimliğine indirgemesini, tepki verenlerin sadece Erdoğan yanlısı olarak lanse edilmesini doğru bulmuyoruz. Bu algı Alman kamuoyunda yanlış değerlendirilmeye sebep olabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti, 79 milyon insandan oluşan ve çeşitli kurumlardan temsil edilen demokratik bir hukuk devletidir. Anti demokratik girişimde bulunanların hukuk çerçevesinde yargılanıp hakkettikleri cezayı alacaklarına inanıyoruz. Bu vesileyle Türkiyemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu tarz utanç verici darbe girişimlerinin artık kimsenin aklının ucundan bile geçemeyeceği bir demokratik kültürün dünyada herkes tarafından sahiplenilmesini temenni ediyoruz.”

Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül de Alman basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kaynak: hurriyet.com.tr