Belek’te Türk-Alman Medya Forumu

Almanyalı Türklerin Türk Turizmine Katkısı

Bülent Bayraktar, 3-6 Ekim 2016 tarihleri arasında Serik Belediyesi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından Belek Turizm Merkezi‘nde düzenlenen Türk-Alman Medya Forumu’na konuşmacı olarak davet edildi. Bayraktar, konuşmasında genelde göz ardı edilen Almanyalı Türklerin önemini vurguladı.

Serik Belediyesi’nin Almanya danışmanı Dr. Latif Çelik, Almanya’nın değişik bölgelerinden Alman gazetecileri Belek’e davet etti. Programın hedefi, bölgenin güzelliklerini yakından tanıtmak ve hayatın huzurlu akışını göstermek, Türkiye hakkındaki önyargıları ikili görüşmeler sayesinde gidermekti.

Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık ve ekibi, BAKA Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın Antalya Koordinatörü Alaattin Özyürek Türk misafirperverliğini en güzel şekilde sergilediler.

Davetliler yeni hizmete giren Serik Belediyesi hizmet binasında ev sahibi belediye başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık tarafından karşılandı. Akademik tarihçi olan başkanın Alman arşivlerinde yaptığı araştırmalardan dolayı güzel konuştuğu Almancası ile sempati topladı.

Prof. Dr. Ramazan Çalık Serik Belediye'sinde Alman basın mensuplarını ağırladı

Delegasyon, Belek turizm bölgesinde yeni açılan, Rixos oteller grubundan bir milyar dolarlık yatırımı olan ‚The Land of Legends‘i gezdi. Tema parkında ailelerin gün boyu güzel vakit geçirebilmeleri için eğlenceli yüzme havuzları, yunus ve balinalar ile yüzme imkânı, eğlence parkı ve alışveriş imkânları mevcut. Türkiye’nin çocuklara odaklanmış ilk beş yıldızlı bir otel de parkın içinde yer alıyor.

Daha sonra bölgenin en lüks otellerinden biri olan Calista Luxury Hotel & Spa ziyaret edildi. Burada ABD Başkanı Barack Obama’nın G20 zirvesinde konakladığı kral odasını görme imkânı sağlandı. İlgi duyanlar için: Royal odasının geceliği 40.000 Euro.

Burada verilen öğle yemeğinde gruba eşlik eden Bavyera Hükümeti’nin uyumdan sorumlu devlet sekreteri Martin Neumeyer, Türkiye Büyük Millet Meclisi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı İlhami Giray Şahin ile iki ülke arasındaki dostluk bağlarını vurguladılar. Neumeyer, Alman vekillerinin İncirlik’i ziyaret edebilme imkânının sağlandığı için memnuniyetini dile getirdi ve Türk-Alman siyasi ilişkilerin en kısa zamanda yine zirve yapmasını diledi. Türkiye’deki otellerin ülkeye öz unsurlarla donatılmasını önerdi. Şahin ise Almanya ve Avrupa’nın verdiği sözlerin yerine getirilmesini talep etti.

Martin Neumeyer, İlhami Giray Şahin, Dr. Latif Çelik, Ahmet Külahçı, Türk Alman Medya Forumu, Belek, 2016

Antalya’nın Kaleiçi ziyaret edildikten sonra ‚resort‘ konsepti ile hizmet veren Paloma Grida oteli tanıtıldı. Ekim ayına rağmen %85’lik doluluk oranıyla başta Alman pazarına hizmet veren çok başarılı bir aile tesisi.

Belek bölgesinde yine Alman misafirlerle dolu TUI Magic Life Belek otelinde konaklama ve belediye başkanıyla akşam sohbetleri gerçekleşti.

Heyet, bölgedeki en önemli dünya miraslarından biri olan antik Aspendos tiyatrosunu gezdikten sonra geniş kapsamlı panele katıldılar.

Türk-Alman Medya Forumu, Belek, Serik, Antalya, 2016

Bölgede yaşayan Almanların da davet edildiği toplantıya katılımcıları Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık güzel bir konuşmayla selamladı. Türk-Alman dostluğunun yüzyıllara dayandığını ve siyasi gündemden arındırılmış bir şekilde yaşatılmasını dile getirdi. Forum açılışında Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Gürsel Dönmez ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk detaylı bir konuşma yaparak, Türk-Alman dostluğunun önemine dikkat çektiler ve güncel siyasi problemlere değindiler. 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatarak, FETÖ terör örgütünün ne kadar tehlikeli bir uluslararası yapıya sahip olduğunu misafirlere vurguladılar.

Bülent Bayraktar, Mustafa Rumeli, İlhami Giray Şahin, Bülent Erendaç, Türk Alman Medya Forumu, Belek, 2016

Dr. Latif Çelik, Ahmet Külahçı, Heinz-Joachim Hauck, Bülent Erendaç, Türk Alman Medya Forumu, Belek, 2016

Forum bölümünde sunuculuğu Dr. Latif Çelik üstlendi. Nürnberger Nachrichten gazetesinden emekli yazı işleri müdürü Heinz Joachim Hauck Türk turizminin geleceği için Türkiye tanıtımlarında güven ve huzurun ön planda olmasını önerdi. Hürriyet gazetesinin duayen temsilcisi Ahmet Külahçı Alman toplumunda Türkiyeli göçmenlere henüz bir tanımlama yapılamadığını ve Alman basınında çıkan ön yargılardan bahsetti. Akşam gazetesi köşe yazarı Bülent Erendaç bölgede huzuru bozan aktörlere dikkat çekti. Belek ve Almanya’da yatırımları bulunan Mehmet Kocagöl iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine değindi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli Türkiye’nin son 13 yılda yaptığı ticari atılımı rakamlarla anlattı. TBMM Basın Yayın Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı İlhami Giray Şahin iki ülke arasındaki ilişkilerde birebir görüşmelerin önemine dikkat çekti.

Bülent Bayraktar, Türk Alman Medya Forumu, Belek, 2016

„Avrupalı Türkler olmasa Türk turizmi bugün bu seviyede olmazdı“

Bülent Bayraktar sunumunda Almanyalı Türklerin Türk turizmine katkısını ele aldı. Almanyalı Türkler her zaman iki ülke arasında köprü görevi üstlenmiştir. Almanya’da yaşayan Türkler Türkiye’deki turizm sektörüne her dönemde ciddi bir katkı sağlamıştır. Bülent Bayraktar: „Avrupalı Türkler olmasa Türkiye turizmde bugün altıncı büyük ülke olmazdı, Antalya bölgesindeki yatırımlar olmazdı ve dolayısıyla bugünkü istihdam olmazdı.“

Türkiye’deki hava taşımacılığı ‚gurbetçi‘ diye hitap edilen insanların talebini karşılamak için yetmişli yıllarda gelişti. Almanya Türkiye arasındaki hava köprüsü Türk Hava Yolları tarafından bu doğrultuda kuruldu. Son 50 yılda bu iki ülke arasında hizmet veren onlarca özel havayolu şirketi kuruldu. Büyük bir bölümü çeşitli nedenlerden dolayı bugün maalesef yok. Günümüzde bile Türk uçakları karma biçimde ‚gurbetçilere‘ ve turistlere hizmet vermektedir.

Turgut Özal ile başlayan 80‘li yıllardaki Türkiye’nin turizm atağına yine Türkiyeli tur operatörleri büyük destek verdi. Uluslararası tur operatörleri Türkiye’ye yer vermezken, milyonca turisti Türkiye’ye Türkiye gönüllüsü şirketler taşıdı. Her ne kadar bugün ekonomik durumu tartışmaya açık olsa da, Türk turizminde Vural Öğer unsuru olmasaydı, bugün böyle cazibeli bir turizm destinasyonu – büyük ihtimal – olmazdı. Yüzlerce Almanyalı Türk işadamı bu güzel ülkenin hizmetinde çalıştı. Her ne kadar artık büyük uluslararası operatörler turistleri bu bölgeye taşısalar da, bu öncüleri her zaman minnetle anmamız gerekiyor.

Avrupalı Türk Tur Operatörleri, Vural Öger

Antalya bölgesine önemli otel yatırımlarını da yine Avrupalı Türk işadamları gerçekleştirdi. Örneğin Dr. Cem Kınay, Avusturyalı tıp doktoru 1990 yılında ‚Magic Life All Inclusive‘ konseptini yarattı. Türkiye ‚Herşey Dahil‘ konseptiyle bu zincirle tanıştı. 23 otel açan Kınay otellerini 2004 yılında TUI gurubuna sattı. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren Kemal Şahin, 1992 yılında bölgenin en büyük resortlarından Club Mega Saray’ı inşa etti. Mehmet Aygün, Berlin‘de restorancılıktan kazandığı birikimini 2002 yılından itibaren Titanic otellerine yatırdı. Şu anda Berlin’de otel yatırımlarına devam etmektedir. Prof. Dr. Yusuf Ziya Aksu, ekonomi eğitimi için gittiği Almanya’dan 1988 yılında Alanya’da Titan otellerine yatırım yaptı.

Avrupalı Türk Otel Yatırımcıları

Bu arada seyahat acentelerin Almanya’daki büyük bir bölümünü yine Türkiyeli işadamları işletiyor ve Türkiye sevdasıyla öncelikle Türkiye’deki otelleri pazarlıyor. ‚Ankara Reisen‘ örneğin 70’lilerin acente tipi iken, 80‘lerden sonra Alman ve İngilizce ismi taşıyan acentelerin büyük bölümü Türk girişimcilere ait. Havalimanlarındaki son dakika satış noktalarının büyük bölümü Türkler tarafından işletilmektedir.

Son yıllarda Avrupalı Türkler artık turist olarak da önemli bir etken haline gelmiştir. İkinci, üçüncü, dördüncü nesil Avrupalı Türkler artık tatillerini Akdeniz’de, Ege’de, İstanbul’da ‚turist‘ olarak geçirmektedir. Tüketici olarak bu güzel destinasyondan faydalanmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bilgiler bu tezi doğrulmaktadır.

  • 2015’te Türkiye’yi 41 milyon 617 bin 530 turist ziyaret etti
  • 6 milyon 25 bin 370’ini yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları oluşturdu (%14)
  • Yurtdışında yaşayıp, Türk vatandaşı olmayanlar hesaba katıldığında bu oran %2o’i geçiyor
  • 2015 yılında 5 milyon 581 bin Alman vatandaşı Türkiye’de tatil yaptı (tahminen yarım milyonu Alman vatandaşı olan Türkiyeliler)

Şu anda Türkiye’ye gelen dış ülkelerden turistlerin sayısını %20 oranında Türkiyeliler oluşturmaktadır. Yani aslında her beş turistten birisi yurtdışında yaşayan Türktür.

Bu kitleye ne Almanya, ne de Türkiye gerekli derecede önem vermektedir. Bu kitle Türkiye’de yarım asırdan beri ‚çantada keklik‘ olarak görülmektedir.

Oysa bu yıl turizmdeki Ağustos itibarıyla yaşanan pozitif havayı büyük ölçüde Avrupalı Türkler tetikledi. Terör eylemlerine rağmen, darbe girişimine rağmen, inadına bu güzel ülkede tatil yaptılar. Rezervasyonlarını iptal ettirmediler. İnadına sosyal medya üzerinden güzel ve huzurlu resimler paylaşarak Alman turistlerin tekrardan Türkiye’yi tercih etmelerine sebep oldular. Alman medyasının Türk turizmine negatif etkisini sosyal medya ile yıktılar. Bayraktar: „Bu vesileyle iki darbe girişimi sosyal medya sayesinde engelledi. Sosyal medya, iyi kullanıldığı zaman, çok etkili bir silah.“

Temennimiz, Türkiye ve Almanya arasında önemli bir köprü vazifesi gören bu önemli kitleye gereken ilgi ve değer verilmesidir.

Prof. Dr. Ramazan Çalık, Bülent Bayraktar'a teşekkür plaketi takdim etti