Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Avrupa’da başlatılan tanıtım projesinin ilk sonuçları açıklandı. Türel, “Evde oturup turist bekleyemeyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin içinde yeraldığı coğrafyada yaşanan gelişmeler nedeniyle Almanya, Avusturya, İngiltere, Danimarka, İsveç, Norveç’ten gelen turist sayısında yaşanan düşüşe karşı başlatılan ‘Antalya Destinasyon Tanıtım Projesi’nin ilk etabı tamamlandı. İngiltere hariç 5 ülkede tur opetörleri ve çok okunan gazetecilerle bir araya gelindi. Avrupalı tüketicilerin zihninde Antalya’nın güvenli bir şehir olduğunu vurgulamak üzere 22 Mayıs’ta başlatılan çalışma, 31 Ekim’e kadar devam edecek.

GENİŞ KATILIMLI PROJE

Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle gerçekleşen ve bütçesi 250 bin euro olan projenin ilk sonuçları Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından paylaşıldı. Sabah’tan talat Öztuzsuz’un haberine göre, Akra Barut Otel’de gerçekleşen toplantıya, proje ekibinde yer alan ANSET Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, TÜROFED eski Başkanı Ahmet Barut, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, ICF Airports Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel de katıldı.

“KARŞILIKSIZ KALMAYACAK”

Dünya turizm endüstrisinin ciddi bir türbülans yaşadığını vurgulayan Menderes Türel, “Biz de yerimizde oturarak turistlerin Antalya’ya gelmesini bekleyemeyiz” dedi. Türel, bu amaçla, turizmde en önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek Antalya Destinasyon Tanıtım Projesi’ni başlattıklarını söyledi. Kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenlerin üç aşama olarak planlandığını ifade eden Türel, “Turizm kısa vadede sonuç alınabilecek bir sektör değil. Keşke turizm, ‘Rusya pazarında 3 milyon geriledik yerine bu pazardan şu kadar turisti koyabilsek’ diyebileceğimiz kadar kolay olsaydı. Ancak yapılan çalışma da karşılıksız kalmayacaktır” dedi. Yapmış oldukları temaslarda, özellikle çalışmaların yabancı basına yansıması anlamında bugüne kadar hiç karşılaşmadıkları derecede geri dönüş almalarının gelecek için umutlandırdığını vurgulayan Türel, Antalya’yla ilgili çalışmanın Almanya, Avusturya, Norveç ve Danimarka’da pek çok önemli yayın organında yer aldığını söyledi. Atılmış adımların geri dönüşlerinin medyada yer alma açısından güçlü bir şekilde alındığının altını çizen Türel, bu haberlerle ulaştıkları kişi sayısının 10 milyona ulaştığını ifade etti.

GÜVENLİK VURGUSU

Almanya, Avusturya, Danimarka, İsveç, Norveç olmak üzere 5 ülkede temasların tamamladığını hatırlatan Türel, “Gittiğimiz her ülkede tur operatörleri ve basın mensuplarıyla toplantılarımız oldu. Basın toplantıları düzenlenerek Antalya’nın güvenlik bir destinasyon olduğu özellikle belirtildi. Uluslararası organizasyonlara, G-20, NATO Zirvesi, Strong Cities gibi ve EXPO gibi önemli organizasyonların çok büyük bir başarıyla yapıldığı ifade edildi. Turizmde fiyat-kalite dengesinin Avrupa’ya oranla en uygun bölge olduğu vurgulandı. Antalya Destinasyonu Tanıtım Projesi daha da genişletilerek devam edecektir” dedi.

“GELİN KENDİNİZ TEST EDİN”

Menderes Türel sözlerini şöyle tamamladı:

“Temaslarda, son zamanlarda Türkiye aleyhinde yayınların yer aldığı gazetelerde Antalya ve Türkiye adına müspet haberlerin çıkması bizim gayretlerimizin ne kadar isabetli olduğunu da teyit etti. Biz orada, yabancı basın mensubu arkadaşlara ‘Bizim işimiz kolay’ dedik. Çünkü bir doğruyu ve gerçeği ifade ediyoruz. Gelin Antalya’da bizim anlattığımız gerçekliğin ne olduğunu kendiniz de test edin. Biz kendimize güveniyoruz. Dolayısıyla özellikle Türkiye hakkında, şehrimiz hakkında dezenformasyona yönelik, yanlış bilgilendirmeye yönelik kampanya yürütenler gerçekleri ifade etmiyor. Onların işi daha zor.”

“HİÇBİR ŞEY YAPMADAN OTURMANIN FAYDASI YOK”

Çalışma hakkında görüşlerini paylaşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Turizm talebindeki daralmayı aşmanın en önemli yollarından biri bu şekilde yapılan çalışmalar. Yerel inisiyatif ilk defa böyle bir çalışma yapıyor. Katılımcılığı ön planda tutarak, eşgüdüm halinde güzel bir çalışma hayata geçirildi. En kısa sürede meyvelerini toparlayacağız. Kamunun elindeki tüm imkanlar bir masa etrafında tartışarak, konuşularak, bir eylem planı hayata geçirildi. Bu emek boşa gitmeyecek, olumlu ve pozitif sonuç alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise, “Hiçbir şey yapmadan oturmanın bir faydası olmaz. Yaptığımız çalışma birçok tatilcinin kararına etki edecektir. Birebir temasın önemini görmüş olduk. Hem turizm medyasının, hem oradaki sivil toplum örgütlerinin Antalya ile ilgili ne kadar az bilgiye sahip olduklarını görmüş olduk.” şeklinde konuştu.

Kaynak: turizmguncel.com