Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının ana vatanlarına yaptıkları ziyaretler, turizmde Ramazan Bayramı tatiliyle başlayan ve Rusya ile ilişkilerin normalleşmesiyle devam eden hareketliliğe katkı sağlamaya devam ediyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın verilerine göre, 3 milyonu Almanya’da olmak üzere yurt dışında yaklaşık 6.5 milyon Türk vatandaşı yaşıyor. Almanya dışında en çok Türk vatandaşı, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, ABD ve İngiltere’de bulunuyor.

41 MİLYON 617 BİN 530 KİŞİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yurt dışında yaşayan ve tatillerini ülkelerinde geçiren Türkler’in sayısı her geçen yıl artıyor. Hürriyet’in haberine göre, 2015’te Türkiye’yi 41 milyon 617 bin 530 turist ziyaret ederken, bunun 6 milyon 25 bin 370’ini yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları oluşturdu. Ana vatanlarında tatil yapan Türk vatandaşlarının sayısı bir önceki yıla göre 460 bin 586 kişi arttı. Geçen yıl ülkeyi ziyaret eden turistlerin yüzde 14.5 yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarıydı.

ÖZEL TATİL PAKETLERİ GEREKİR

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, yurtdışında yaşayan Türklerin tatil tercihinde ilk sırada Türkiye’nin yer aldığına işaret ederek, bu durumun ülke turizmine katkısının giderek arttığını söyledi. Ulusoy, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türk turizmine katkısını artıracak adımlar atılması gerekiyor. Yurt dışından Türkiye’nin farklı noktalarına tarifeli doğrudan uçuş olanaklarının artırılması, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza özel tatil kampanya paketlerinin düzenlenmesi gerek. Özellikle Türklerin yoğun yaşadığı Almanya, ABD, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde özel tanıtım çalışmaları yapılmalı” dedi.

ANAVATANI ZİYARET ET

TDO Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Alper Ufuk Demir, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yüzde 40’ının tatil için Türkiye’yi tercih ettiğini belirterek, “Akdeniz’i, Ege kıyılarını hiç görmeden 18 yaşındayken Batman’dan Almanya’ya gitmiş bir genç ülkesinin zenginliklerini, kültürünü, denizini nereden bilecek? Türk turizminin en büyük eksiği reklam ve tanıtımdır” dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, “Ülkeni ziyaret et” sloganıyla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını Türkiye’ye davet ettiklerini söyledi.

Kaynak: turizmgazetesi.com